Rostliny Les Rokycany Různé

 

Mrazová kýla

    Mrazové kýly se vytvářejí na kmenech dřevin se širokými dřeňovými paprsky (dub, buk, jilm, habr). Vznikají nestejnoměrným smršťováním běle při náhlém prochlazení. Kmen ve spodní části praská v délce 0,5 - 2 m. Prasknutí kmene bývá provázeno silnou ranou. Na jaře se trhlina uzavírá novým letokruhem. V zimě se však rána obnovuje a tak se postupně vytváří podél trhliny hojivé pletivo v podobě lišty (viz obrázky).
    Mrazové kýly nejsou časté. Možnost vzniku poškození podporují vlhká stanoviště a uzavřená údolí, kde jsou časté mlhy.
    Škoda se projevuje jen porušením kvality dřeva při jeho dalším zpracování.

Fotografie: Rokycany, Čilina, 4. února 2007, M. Duda

 

Čarověníky na smrku

        1                            2                        3                            4                        5                        6                            7
    Čarověníky vznikají zmnožením a nahloučením většího počtu pupenů, ze kterých vyrůstají nepravidelně rostoucí pokřivené výhony, často vzájemně propletené, obvykle s drobnějšími chloritickými (tj. s poruchou ve zbarvení) listy nebo jehlicemi. Vznik čarověníků je vyvoláván fyziologickými růstovými poruchami nebo působením parazitických hub.

Fotografie: 1, 2 - Nýrsko (KT), lokalita "Pajrek", 30. dubna 2006; 3 - Klabava (RO), 10. června 2006; 4, 5, 6, 7 - Březina (RO), lokalita Hradiště, 25. listopadu 2006, M. Duda

 

Hálky
    Hálka je novotvar na rostlině vzniklý působením živočichů, hub nebo bakterií. Z hálek jsou nejznámější novotvary působené žlabatkami na dubech. Další velkou skupinou tzv. hálkotvorců jsou bejlomorkovití. Hálkotvorci jsou i mšice, které vytvářejí hálky uzpůsobené k ochraně jejich potomstva.
    Hálky obvykle obsahují chlorofyl, asimilují a nepůsobí hostitelské dřevině větší fyziologickou újmu.

Hálky bejlomorky bukové na listech buku:

    Bejlomorka buková (Mikiola fagi) způsobuje na vrchní straně bukových listů vznik všude hojných hálek, které jsou tvrdé, hladké, kuželovitého tvaru, barvy zpočátku zelené, později červené až hnědé. Každou hálku obývá jen jedna červenavá larva (tzv. struska; struska = beznohá a bezhlavá larva). Hálky v říjnu opadávají, většinou ještě před vlastním spadem listů. Přezimování a zakuklení se odbývá v komůrce hálky.
    Systematické zařazení bejlomorky bukové: Třída - hmyz; řád - dvoukřídlí; podřád - dlouhonozí; čeleď - bejlomorkovití.

Fotografie: Ročov (LN), lokalita "U obrázku", 28. května 2006, M. Duda

Hálky žlabatky růžové na růži šípkové:

    Žlabatka růžová (Diplolepis rosae) ukládá vajíčka do pupenů růže šípkové. Vznikají zvláštní hálky, velké téměř jako pěst, na povrchu mechovitě rozvětvené se zelenými až červenými vlákny.
    Systematické zařazení žlabatky růžové: Třída - hmyz; řád - blanokřídlí; podřád - štíhlopasí; čeleď - žlabatkovití.

Fotografie: Ročov (LN), Dolní Ročov, 8. července a 1. srpna 2006, M. Duda

Hálky "duběnky" žlabatky listové na dubovém listu:

    Žlabatka listová (Cynips quercus-folii) kladou oplozená vajíčka na žebra spodní strany listů dubu; vznikají známé "duběnky", které s listem na podzim padají na zem a z nich se líhnou od listopadu do února výlučně samičky. Tyto samičky kladou brzy neoplozená vajíčka do ještě nevyvinutých dubových pupenů. Vznikají nenápadné, normálnímu pupenu podobné hálky, ve kterých se vyvíjejí samečkové a samičky, které se líhnou v květnu a červnu. Generace je jednoletá.
    Systematické zařazení: Třída - hmyz; řád - blanokřídlí; podřád - štíhlopasí; čeleď - žlabatkovití.

Fotografie: Rokycany (RO), Kotel, 14. října 2007, M. Duda
 

 

Perleťovec stříbropásek

    Perleťovec stříbropásek (Argynnis paphia) - všude hojný hezký motýl je největší z našich perleťovců. Má jméno podle lesklých skvrn a pruhů na spodní straně zadních křídel. Oblibuje si okraje lesů a lesní světliny. Poletuje v červenci, srpnu a klade vajíčka jednotlivě na popraskanou kůru stromů při okraji lesa, kde vylíhlé housenky přezimují. Teprve v následujícím jaru začínají svůj žír na fialkách, maceškách a také na maliníku. Kukelné stadium trvá 3 týdny. Generace jednoduchá.

Fotografie: Ročov (LN), lokalita "Lavička", 6. července 2006, M. Duda

[hlavní stránka]

 

 

 

© Michal Duda, 2007 Aktualizováno: 10.02.2010 20:09:05

 

NAVRCHOLU.cz